Kariera

Úvodní stranaKariéra › Město Albrechtice dává slevy za třídění odpadu


Město Albrechtice dává slevy za třídění odpadu

08.09.2015


Hladkému fungování nového systému sběru odpadů napomáhá také inovativní řešení v GINISu. Kolik ušetří, zjistí lidé na webu města po vzoru rozklikávacího rozpočtu.

Vedení Města Albrechtice uvažovalo o způsobu, jak zvýšit ochotu občanů k třídění a recyklaci odpadů z tuhého komunálního odpadu (TKO). Vize byla jednoduchá: pokud třídíte odpady, dostanete na oplátku od města odměnu, a to formou slevy za odvoz TKO na další rok (až do výše 50%). Nápad byl realizován a za třídění papíru a plastů dle stanovených pravidel dostávají občané úlevy z poplatku.

Celý článek najdete v příloze.

Autor: Tadeáš Pechan

Publikováno dne: 8. 9. 2015

Zdroj: Gorinfo 2/2015

Po počátečním „boomu“ se nám průměrně registrují každý týden jeden až dva noví zájemci, nyní jich máme asi kolem 170. Potom jednou za týden vezmeme váhu, všechny obdržené pytle s odpadem a čtečku čárových kódů,“ popisuje vedoucí dvora proces zpracování odpadů. „Bezdrátová čtečka nám šetří hodně času. Po jednotlivých váženích zadáváme slevy do DDP podle váhy. Pokud se nám stane, že obsah pytle nevyhovuje stanoveným pravidlům, pořídíme jeho fotografii a vyřadíme ho. Fotografie si můžeme přiřadit v modulu DDP k jednotlivým případům. Jsme tak chráněni vůči reklamacím,“ dodává Lukáš Anton. Rozdíl v množství vytříděného odpadu je po zavedení tohoto systému výrazný. Zatímco dříve svezli obvykle 1 800 – 2 100 kg plastů a 600 kg papírů, nyní se vytřídí průměrně
o 500 kg plastů a 1 000 kg papíru více. Město suroviny dál prodává, čímž značně pokrývá náklady na poskytnuté slevy.

 


Fotky:


Přílohy:

gorinfo_0215.pdf


Autor:

Lucie Trnečková

Organizace školení, obchodní a redakční činnost, marketing

Je součástí vzdělávacího týmu. www.efektivniskoleni.cz