Kariera

Úvodní stranaKariéra › Obec Moravičany – provoz v cloudu

SPRÁVCE CLOUDOVÉ PLATFORMY MICROSOFT AZURE

Hledáte zajímavou práci? Hodláte získat zkušenosti a stát se specialistou v oblasti poskytování IT služeb organizacím veřejného sektoru? Popis Vaší činnosti: Konfigurace a optimalizace prostředí platformy Microsoft AZURE pro provoz informačního systému GINIS Analýza a návrhy řešení požadavků uživatelů, spolupráce s programátory Zavádění IS nových zákazníků veřejné sprá...

28.04.2022 Přečíst celé

KONZULTANT SPISOVÉ SLUŽBY

Hledáte zajímavou práci? Hodláte získat zkušenosti a stát se specialistou v oblasti poskytování IT služeb organizacím veřejného sektoru? Popis Vaší činnosti: Implementace, školení a podpora uživatelů systému spisové služby GINIS Zavádění spisové služby u nových zákazníků veřejné správy, samosprávy, škol Rozvoj spisové služby u stávajících zákazníků veřejné správy,...

28.04.2022 Přečíst celé

Obec Moravičany – provoz v cloudu

08.12.2021


 Obec Moravičany je menší obec na severní Moravě v okrese Šumperk cca 3 km od Mohelnice. Se svými 1305 obyvatel se rozkládá na soutoku řek Moravy a Třebůvky v rovině Mohelnické brázdy.

Obec je svojí polohou a dopravní dostupností výborným východiskem turistických tras i cyklostezek do Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví.

V letošním roce se Obec Moravičany a její zástupci rozhodli převést veškeré agendy a uložiště do cloudových prostorů a přejít na nejnovější technologie využívání a zabezpečení svých informačních technologií a dat.

 

Obecní úřad v Moravičanech je dlouholetým zákazníkem a partnerem pro firmu Gordic. Řadu let již používali SW produkty Gordic G0 Express, a to ve file verzi, a to již od roku 1998. Od roku 2016 poté přešli na novější verze SQL Express, stali se tak prvními zákazníky pro VAR ASI informační technologie s.r.o., kteří přešli na nejnovější technologie. Během následujících let přidali ke stávajícím modulům postupně další. Například práce a mzdy, a to včetně personalistiky.

 

To, že se obec snaží držet aktuálních trendů a nebojí se nových věcí, opět potvrdili při přechodu spisové služby na SSD 05, která proběhla v roce 2020.

Historický stav na obci byl takový, že v kanceláři starosty byl umístěn server a datová uložiště v podobě NAS. Náklady na server a zabezpečení jsou v této době stále rostoucí položkou v rozpočtech měst a obcí. Starosta si je vážnosti a zabezpečení dat vědom, a proto také rozhodl o zálohování ekonomických agend již v roce 2018 do AZURE. Následná doba pandemie nám samozřejmě ukázala nutnost vzdálených přístupů a práce formou home office. Tyto veškeré události vedly k rozhodnutí, že veškeré ekonomické agendy a spisová služba bude převedena na Cloud Azure.

 

Vzhledem k potřebě přistupovat i k dokumentacím, které byly řadu let ukládány na společných discích, ke kterým měly přístup všechny referentky, bylo nutné vyřešit i problematiku přístupu k těmto dokumentům.

Jako komplexní řešení bylo navrženo:

  • Ekonomické agendy a spisová služba bude přemístěna do cloudového prostoru Azure
  • Pro emailový prostor a datové uložiště byla zvolena varianta Microsoft 365.
  • Veškeré tyto kroky vedly k možnosti zrušení provozu serveru a datových uložišť v místě organizace. 

 

Co nám řeknete o vaší obci a čím lákáte turisty?

Naše obec je poměrně žádaná pro svou dopravní dostupnost vlakové a silniční sítě, je v blízkosti významných pracovních příležitostí.  Je vyhledávaná cykloturisty a vodáky, kteří splavují řeku Moravu. Turistickými trasami z Moravičany jde krásnou lesní doubravou dojít na zámek Úsov či do Mladečských jeskyní. Hendikepem je ubytovací kapacita.

 

Jak jste spokojen se SW firmy Gordic a jaké máte zkušenosti za roky využívání těchto produktů?

Se SW firmy Gordic jsme za léta využívání velmi spokojeni. V posledních 10 letech jsme rozšířili využívané moduly na maximum. Spolupráci s firmou ASI Mohelnice neustále rozšiřujeme znalosti ve všech modulech, a to buď formou školení nebo individuálních konzultací. Zároveň prostřednictvím ASI Mohelnice se naše konkrétní problémy dostávají přímo k programátorům GORDIC a touto skvěle fungující zpětnou vazbou společně vylepšujeme moduly k naší spokojenosti.

 

V rámci distributora BNSOFT se o vaše produkty stará firma ASI z Mohelnice, jak jste spokojen s péčí o vás jako zákazníka?

Jsem starosta již čtvrté období a celou dobu využíváme služeb firmy ASI Mohelnice, z které se postupně stala v oblasti IT v našem okolí velice solidní firma.  Její péče o zákazníky, kvalita, rychlost služeb a osobní přístup je pro nás velice přínosný.

 

 

Co vás vedlo k využívání cloudových služeb?

Dlouhodobě jsme zvažovali, co provedeme se zastaralým serverem. A rozhodl to za nás v podstatě COVID, kdy bylo potřeba, aby zaměstnanci úřadu pracovali vzdáleně při zavření úřadu, nebo při starání se o děti na distanční výuce.

 

 

Jak jste spokojen s cloudovými službami?

Z dosavadních zkušeností jsme spokojeni. Vše funguje, jak má, a tak jak jsme si to představovali. Limitem se pro nás jeví rychlost připojení internetu. To je další úkol, který chceme řešit optickou sítí ku prospěchu obce i občanů.

Fotky:


Autor:

Ing. Tomáš Appl

Produkt specialista, projekt manažer

Specialista, který Vám pomůže s efektivním zvládnutím GORDIC GINIS platformy v oblasti ekonomiky, mezd, personalistiky a řízení organizace.