Aktuality

Úvodní stranaAktuality

ASI informační technologie s.r.o. - Mohelnice

GINIS Express UCR – rozbory prohlížení

01.01.2024


Modul účetnictví a rozpočet má tři hlavní textová menu.

Přes účetnictví se provádí vše, co má dočinění s účetnictvím. Pořizují se účetní zápisy, opravují a prohlíží účetní doklady, tisknout hlavní knihy, deníky a výkazy účetních dat.

Přes textové menu rozpočet uživatel provádí stejné úkony jako u účetnictví, ale týkají se jen rozpočtu.

A poslední třetí textové menu nám pak spojuje data účetnictví s rozpočtem. Územní samosprávné celky zde tisknout výkaz FIN 2-12 a příspěvkové organizace zase rozborové sestavy čerpání rozpočtu u nákladů a výnosů. My si teď z tohoto menu popíšeme další zajímavou funkci a to prohlížení. Než však začneme prohlížet účetní data s rozpočtem, musíme provést pár jednorázových nastavení.

1.       Do CFG nastavit parametr PSB=3 ; Klasické rozborové prohlížení účetnictví proti rozpočtu ve formě seznamu
 
2.       Zvolit textové menu Rozvrh\ Servis\Vazby\ Přiřazení rozpočtových reprezentantů.
          Zde se k jednotlivým SU AU přiřazuje jejich rozpočtový reprezentant. Pod jakou syntetikou a analytikou je pořízen rozpočet. Nejjednodušší je kliknout na tlačítko Aktualizace z dat a program 90 %                  udělá za nás.
 
Když výše uvedené body máme nastavené, zvolíme textové menu Rozbory\Prohlížení, pak opět Prohlížení a již vidíme naše data. Jsou zde sloupce SU až ORG, Rozpočet schválený, Rozpočet upravený, Návrh rozpočtu na následující rok, Skutečnost a procentuální porovnání skutečnosti s rozpočtem upraveným.
 
Pokud by nám tento pohled připadal moc podrobný, protože např. náš rozpočtový ukazatel je na Odpa, pak je možné zvolit Maska-Kumulace. Zde se vybírá z uložených kumulovaných masek uživatele. Jednu si vyzkoušíme vytvořit, např. kumulace jen za Odpa. Klikneme na tlačítko Nová, do názvu dáme Kumulace OdPa a pak zaklikáme všechny účty mimo Odpa, viz přiložený obrázek. Potvrdíme OK, vyberme nově vytvořenou kumulaci OK a klikneme na Prohlížení. Tím se nám kumulace nastaví.
 
Takto prohlížená data jde samozřejmě tisknout, nebo přes pravé tlačítko zvolit Rychlí tisk\Excel a data si převést do Excelu.
 
Věříme, že popsané prohlížení z našeho programu Vám pomůže k lepším analýzám nejen čerpání rozpočtu, ale i při vytváření návrhu rozpočtu na další rok.

Fotky:


Autor:

Jiří Ferbínek

Účetnictví

Odborník na ekonomická témata (Účetnictví, Pomocný analytický přehled, Evidence majetku - GINIS), kterým se věnuje již více než 12 let. Má bohaté zkušenosti s malými i velkými organizacemi.