Aktuality

Úvodní stranaAktuality

ASI informační technologie s.r.o. - Mohelnice

Portál občana - pár důvodů pro jeho pořízení

28.11.2022


Stále více úřadů umožňuje občanům řešit platby a případné přihlášky a žádosti přes portál občana.

Jedná se o webovou aplikaci, do které se občan přihlásí přes NIA - národní identitu např. bankovní identitu. Takto je automaticky jeho osoba ověřena a může začít v portále pracovat. Většina portálů, nabízí informace o různých platbách za komunální odpad, psy atd, ale samozřejmě je možné přímo přes portál zaplatit tyto poplatky.  Stačí pár kliknutí a můžete platit buď pomocí QR kódu, nebo online platbou. Kdo neholduje těmto vymoženostem, jsou stále k dispozici údaje pro převodní příkaz. Je pouze na Vás, který způsob platby bude zvolen. 

Mimo tyto základní operace Vám portál může nabídnout elektronické formuláře, které si zde můžete připravit a po kontrole i následně odeslat na daný odbor na městském či obecním úřadě. Najdeme zde formuláře pro přihlášení či odhlášení poplatků, různé žádosti a veškeré možné životní situace, které na daném úřadě jde vyřídit.

Asi největší výhodou tohoto portálu je nepřetržitá dostupnost. Není tedy nutné čekat na vyřízení na otvírací dobu úřadu. Portál vám zaručí, že se vyhnete frontám u přepážek a uspoří vám tedy spousta vašeho drahocenného času.

 

Portál občana je rozdělen na dvě části. První můžeme říkat anonymní – v té jsou prezentovány obecné a veřejně dostupné informace (struktura úřadu, obecné formuláře ke stažení, kontakty, podrobnosti ke společenským akcím apod.). K této části není nutné jakékoliv přihlášení či prokázání totožnosti, část je dostupná komukoliv, kdo na webovou stránku portálu dorazí.

Druhou část, ve které občan objeví s ním související informace určené pouze jeho očím (pohledávky vůči městu, odeslané žádosti, formuláře apod.), můžeme nazývat autorizovanou, protože zde již pro zajištění bezpečnosti autorizace nutností je.

Základním pilířem Portálu občana jsou formuláře, pomocí kterých lze nejrůznější požadavky a životní situace řešit. Díky autentizaci jsou v nich již předvyplněné základní identifikační údaje, občan tak nemusí vše pracně vypisovat.

Další výhoda formulářů tkví v automatickém propadu občanem vyplněných dat do obcí využívaného ekonomického a účetního systému GINIS, což významně zkrátí dobu vyřízení všech požadavků.

Dále se určitě nezapomeňte podívat na https://gordicportalobcana.cz/


Fotky:


Autor:

Ing. Tomáš Appl

Produkt specialista, projekt manažer

Specialista, který Vám pomůže s efektivním zvládnutím GORDIC GINIS platformy v oblasti ekonomiky, mezd, personalistiky a řízení organizace.