Aktuality

Úvodní stranaAktuality

ASI informační technologie s.r.o. - Mohelnice

Microsoft Azure - Cloudové řešení pro každého

04.01.2021


Cloud je v IT stále více skloňované téma, a dle nás zcela oprávněně. Co to ale cloud je?

Cloud jako takový je v zásadě pouze označení pro vzdálené servery nebo služby, které nám poskytují programové vybavení, úložiště pro dokumenty, hudbu a jiná multimédia, a další. Cloudů je pak několik druhů - v zásadě tři: vlastní (místní) cloud, prostý cloud provozovaný třetí stranou, a nebo hybridní (kombinace obou předchozích)

 

Vlastní, neboli též firemní cloud již mnoho z Vás jistě využívá, byť je dostupný pouze z vnitřní sítě Vaší organizace a užívá se výhradně na uchovávání záloh a sdílení společných dokumentů.

Hybridní cloud je o stupeň výše, kdy jsou Vaše data či služby částečně uchovávána a provozována v prostorách Vaší organizace, a částečně někde “v oblacích” v internetu.

Prostý cloud je zpravidla provozován třetí stranou, a jeho prostředky jsou Vám dostupné odkudkoliv, za předpokladu rozumného internetového připojení. Dá se říci, že námi provozovaná technologická centra jsou jakýmsi cloudem pro Vás a Vaše data a programy.

 

Cloudových řešení je poměrně mnoho, ať už jde o hostované služby společnosti Google, Amazon AWS, Microsoft Azure, nebo z českých, které převážně provozují pouze zákaznické weby Active24, nebo Czechia. Každý cloudový poskytovatel má svá pro a proti, z našich zkušeností však žádný nemá zdaleka tak široké portfolio,  kvalitu a zabezpečení jako Microsoft Azure.

 

Azure od Microsoftu je cloudová platforma, kde lze provozovat vše od webových stránek a mailových serverů přes Internet of Things, překlady a hostování kompletní infrastruktury  až po systémy rozpoznání obrazu nebo dokonce strojové učení. Microsoft jako jeden z mála poskytuje služby ve všech variantách - od pronajaté infrastruktury až po pronájem pouze koncové služby nebo programu. Tyto varianty jsou:

  • IaaS - Infrastructure as a Service - Azure poskytuje infrastrukturu, tedy výpočetní zdroje, úložiště, síťová připojení atd. a všechno ostatní si řídí odběratel
  • PaaS - Platform as a Service - Azure poskytne platformu - odběratel neřeší, jak vypadá “železo” ani operační systém, stará se pouze o běh vlastní koncové aplikace ve svém vlastním “kontejneru”
  • SaaS - Software as a Service - Azure poskytuje i software jako službu, to jest že odběratel se nestará ani o správu hardware, ani o operační systém, ani o samotný poskytovaný program, a v podstatě ani o zabezpečení, pomineme-li řízení uživatelských přístupů. Toto vše v této variantě za odběratele řeší Azure a odběratel pouze řeší, jak výkonný potřebuje svůj balíček

 

Azure také garantuje vysokou dostupnost svých služeb - při vhodném nasazení, které lze zjistit jak samostudiem tak certifikovanými kurzy lze dosáhnout dostupnosti 99,9%, 99,95%, 99,99% a pro absolutně kritické systémy i vyšší. V praxi tato označení znamenají, že odhadovaná nedostupnost dané služby je 8,76 hodin, 4,38 hodiny, a 52,56 minut za rok. U služeb s vyšší dostupností už se tyto hodnoty neuvádějí - jak pravil klasik pokud to nefunguje pak máte pravděpodobně daleko větší problémy někde jinde.

Dále datová centra Azure disponují velmi vysokou úrovní zabezpečení, ať už proti externím vlivům počasí, požárům, nebo fyzické bezpečnosti. Každé jejich datové centrum má několik oddílů, které jsou zcela samostatné z pohledu internetového připojení, dodávek elektřiny, i požární a živelné ochrany. Vaše prostředky tedy mohou i aktivně hořet, a přesto k nim neztratíte přístup protože Vaše data jsou uložena v několika oddílech současně.

K vašim datům se navíc nikdo z pracovníků datoveho centra nedostane - zaprvé žádná osoba neví, kde přesně která data leží, a i kdyby věděla, data jsou zabezpečena pomocí šifry tak, aby se k nim dostal pouze ten, komu udělí Váš správce prostředí v Azure přístup, a ten lze využít pouze při přístupu přes internet.

Co se fyzické ochrany týče ještě podotknu, že celý komplex datového centra hlídá něco, co nelze nazvat jinak než soukromou armádou a dostat se dovnitř je asi podobně snadné, jako dostat se na opravdovou vojenskou základnu.

Závěrem zbývá zmínit cenu. Na první pohled se může zdát poměrně vysoká, nicméně je mnoho způsobů jak cenu optimalizovat dle způsobu využití a Vy při využití těchto služeb můžete počítat s tím, že nemusíte řešit:

  • pravidelný nákup novějších součástek
  • objektovou bezpečnost - alespoň co se týče přístupu do serverovny
  • ochranu proti živelným a jiným pohromáma další.

Naopak získáte:

  • vysoce dostupné zdroje, přístupné odkudkoliv
  • vysoké zabezpečení Vašich dat
  • možnost být okamžitě upozorněn, pokud může nastat nebo nastane výpadek
  • a mnoho dalších situaci

 

O tom, jak můžete nejlépe využít cloudových řešení se můžete informovat v našich dalších článcích k této tématice, a nebo s konkrétními dotazy se můžete obrátit přímo na nás. Rádi Vám poradíme a pomůžeme.

 


Fotky:


Autor:

Jakub Jeřábek

Spisová služba:

Odborník, implementátor a školitel a metodik elektronické spisové služby GINIS Standard v ASI informační technologie, VAR GORDIC, vedení a pomocné procesy spisové služby, certifikovaný auditor spisové služby (IPSD),

IT:

Certifikovaný odborník správy IT hardware i software, se zaměřením na systémy Microsoft Windows - SQL, IIS, aj.; síťové prvky, a cloudová řešení (certifikáty ECDL, GOPAS a Zyxel)